Wolontariat - Gimnazjum 54 w Poznaniu

Idź do spisu treści

Menu główne:

Wolontariat

Projekty


W naszym gimnazjum  w października 2010 roku rozpoczęło działalność Koło Wolontariatu.

Cele i założenia programu zostały przedstawione podczas Rady Pedagogicznej i zatwierdzone do realizacji.Koordynatorem koła są:

Bożena Konieczna   - nauczyciel wychowania fizycznego
Magdalena Kubiak - pedagog szkolny
Adrianna Nowicka  - nauczyciel religii
Urszula Marcinek    - nauczyciel fizyki


WOLONTARIAT "W KOPERNIKU"

Semestr I był bardzo pracowity dla wolontariatu „ W Koperniku”. Zostało przeprowadzonych wiele akcji na terenie szkoły oraz w Szpitalu Klinicznym na ul. Szpitalnej.  Od września trwa stała nasza akcja „Puszka dla Maluszka” przy współpracy z fundacją Redemtoris Missio.   „Kartka urodzinowa dla Olci” oraz „Radość Oli na święta” to sprawienie radości chorej na aplazję szpiku, 8 letniej Oli Ziętarskiej. Dziewczynka jest  pacjentki szpitala na ul. Szpitalnej do którego systematycznie na oddziały  chodzą nasze wolontariuszki.  Od tej chwili Olcia jest naszym „adoptowanym” dzieckiem. Nawiązaliśmy również współpracę z Drużyną Szpiku, promując wartość życia. Zaangażowaliśmy się również w projekt „Akademia Bezpiecznego Przedszkolaka”, którego to inauguracja odbyła się w zaprzyjaźnionym Przedszkolu nr 100 „Mali Poznaniacy”. Wykonaliśmy wozy strażackie, policyjne i ambulanse, które uświetniły wystawę w przedszkolu. Zrobiliśmy również paczkę świąteczną dla Centrum Wspierania Rodzin.  Uczestniczyliśmy w akcji organizowanej przez TESCO, „ Tesco dla szkół”, która dotyczyła nie marnowania żywności.  W ramach projektu nakręcono filmik, który pojawił się na stronie internetowej TESCO i naszego gimnazjum, przeprowadzono heppening  na  „Światowy Dzień Żywności” oraz szkolny konkurs „Żyj zdrowo i kolorowo”.

                                                                           Opiekunowie:
mgr Ula Marcinek
mgr Adriana Nowicka
mgr Bożena Konieczna

 


Bajkowa fizyka w Bajkowym Przedszkolu

W marcu 2013r. młodzież naszego gimnazjum zorganizowała dla grupy przedszkolaków Plastusie (Przedszkole Bajowy Zamek w Poznaniu) zajęcia edukacyjne „Eksperyment- metodą na poznawanie świata”. Uczniowie przeprowadzali, pokazywali i tłumaczyli doświadczenia z zakresu fizyki. Wszystkie eksperymenty bardzo się podobały, budziły ciekawość małych odbiorców jak również pojawiło się wiele pytań typu: Jak? Co i dlaczego? Zajęcia te miały na celu : budzenie świadomości roli eksperymentu w poznawaniu przyrody i świata, zachęcenie przyszłych uczniów szkoły podstawowej do zainteresowania się naukami przyrodniczymi poprzez dobrą zabawę.
Roześmiane i zadowolone buzie przedszkolaków mówiły Nam wszystko!! Zajęcia się udały a gimnazjaliści otrzymali piękne podziękowania z rąk pani wicedyrektor Anny Plucińskiej.


opiekun: Ula MarcinekMarzec 2013r.
Spotkania z wolontariuszami Fundacji Redemptoris Missio

Wolontariat w Koperniku  organizuje spotkania z wolontariuszami różnych fundacji. Na pierwsze  spotkanie zaprosiliśmy do szkoły wolontariuszkę p. Katarzynę Maćkowską, która opowiedziała nam o pracy w Fundacji i o swoim rocznym pobycie w Namibii.
Podczas drugiego spotkania z wolontariuszką p. Eweliną Walkowiak dokładnie poznaliśmy jak wyglądały początki jej pracy w fundacji. Wiemy jakiego typu akcje organizuje fundacja, jaki mają zasięg i jak zostać wolontariuszem.UCZNIOM Z RYGI I WILNA

Zbieramy polskie książki przygodowe, lektury, elementarze dla Ryskiej Średniej Szkoły Polskiej i Wileńskiej Szkoły Przedszkola „Zielone Wzgórze”.
Zebrane książki przekażemy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Poznaniu, skąd zostaną przewiezione do polskich szkół na Litwie i Łotwie.
Książki prosimy przynosić do s. 123 (do p. Nowickiej lub p. Marcinek) do 22 marca 2013 r.

KAŻDE DOBRE SERCE NAGRADZAMY DODATNIMI PUNKTAMI (MINIMUM 5 KSIĄŻKI)


opiekunowie: Urszula Marcineki Adriana NowickaUWAGA! UWAGA!
Rusza akcja
"OPATRUNEK NA RATUNEK"

Przyda się każdy bandaż (czy to dziany, czy elastyczny) gazy (jałowe i niejałowe), kompresy (jałowe i niejałowe), plastry opatrunkowe, rękawiczki gumowe, wata. Rzeczy te można nabyć w każdej aptece.
Na misjach brakuje dosłownie wszystkiego.
Każdy bandaż, czy plaster są na wagę złota !

Gimnazjum nr 54
ul. Newtona 2

data: od 1 marca do 15 maja 2013r.

„Nie jest trudno być dobrym, wystarczy tylko chcieć…"
O. Marian Żelazek


opiekun: Urszula Marcinek,,WIELKOPOLSKA DZIECIOM AFGAŃSKIM”  w naszym Gimnazjum

W ostatnich dniach w naszej szkole miała miejsce zbiórka zabawek.  Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu organizował akcję humanitarną, która miała ona na celu pomoc dzieciom afgańskim poszkodowanym w czasie działań wojennych. Akcja organizowana jest na prośbę Sił Zbrojnych. Celem akcji była zbiórka zabawek. Zostaną przekazane dzieciom w sierocińcach i najbiedniejszych szkołach w rejonie działania Polskiego Kontyngentu Wojskowego. Byliśmy bardzo zaangażowani w to przedsięwzięcie. Wszystkim bardzo dziękujemy za otwartość serca.

Magda G.


Turniej Charytatywny z fundacjią RAKOFF


Dnia  16.12.2012r. w godzinach   9.00-21.00  w naszej szkole odbył się
Turniej Charytatywny halowej piłki nożnej na rzecz chorego na raka Bartusia.
Głównym celem było zebranie pieniędzy na operacje.  Zaproszeni byli  mieszkańcy  osiedla  i  przyjaci ele  szkoły. W meczach brali udział oldboye Lecha Poznań oraz gwiazdy muzyki. Zaproszone były również obecne gwiazdy piłki nożnej tj. Szymon Drewniak, Jakub Wilk. Dla chętnych jedną z atrakcji było wykonywanie rzutów karnych. Za zakup cegiełki dzieci mogły skorzystać z przygotowanych dla nich atrakcji np. malowanie twarzy, robienie ozdób świątecznych. Chcieliśmy podziękować wszystkim przybyłym gościom oraz cieszymy się ,że turniej odbył się w naszej szkole.

Magda G.

Akcja Charytatywna Wolontariatu Szkolnego w Poniecu  
29.11-01.12.2012r.


Głównym celem naszego wyjazdu było  wystawienie przedstawienia w Ponieckim przedszkolu w ramach podziękowania za pomoc w zbieraniu artykułów szkolnych dla dzieci z RPA. Drugiego dnia naszego pobytu wyruszyliśmy na wycieczkę szlakiem Powstańców Wlkp. Udało nam się zobaczyć Urząd Miejski oraz poznać Burmistrza.

Wolontariat Szkolny Gimnazjum nr 54 w Poznaniu.
Magda G.

Podaruj dzieciom z Bizany w RPA prezenty gwiazdkowe

Zbieramy artykuły szkolne, takie jak:
ołówki, zeszyty, kredki, itp.
Następnie wyślemy wszystko do o. Tomasza do Bizany, który zrobi prezenty gwiazdkowe swoim małym parafianom.

Każdy z Was może sprawić uśmiech na twarzach dzieci z RPA przynosząc artykuły szkolne do końca listopada do sali 123 lub do Melanii Lubczyńskiej, Aleksandry Jankowiak i Zuzanny Drapiewskiej z klasy 3A

KAŻDE DOBRE SERCE NAGRADZAMY DODATNIMI PUNKTAMI (MINIMUM 3 ARTYKUŁY)

A.N.

UWAGA !! UWAGA !!!

rusza akcja
Pomoc dla dzieci z Afganistanu!


   Celem Akcji jest zebranie odzieży: czapek, skarpetek, rękawiczek, kurtek, swetrów, bluz, koszulek, spodni, śpiworów, kołder, butów oraz przyborów szkolnych. Jest tylko jeden warunek: ze względu na różnice kulturowe i formalności celne ubrania nie mogą nosić śladów używania.
(Ale mogą być np. zrobione na drutach)


miejsce: Gimnazjum nr 54
ul. Newtona 2, Poznań

data: od 1grudnia 2012r.
do 10 stycznia 2013r.
      
Wojna tam trwa już ponad 30 lat.

   Dzieci w Afganistanie umierają częściej niż w Afryce. Jeśli przeżyją nie wszystkie będą mogły pójść do szkoły. Niektóre z nich nigdy nie trzymały w ręce ołówka. Wakacje w Afganistanie są zimą bo dzieci nie mają butów, żeby w śniegu do szkoły dotrzeć. Szkoły to najczęściej podarte namioty lub miejsca pod drzewem, na których siadają dzieci i słuchają swojego nauczyciela. W Afganistanie ludzie marzą o końcu wojny i o pokoju. Choć normalne życie pamiętają tylko najstarsi. Chcielibyśmy podarować Afgańskim dzieciom namiastkę zwykłego życia. Ciepłe zimowe ubranie… przybory szkolne… Niech normalne życie nie będzie tylko naszym udziałem. Niech na ich buziach zagości uśmiech.

Zgromadzoną pomoc rozdadzą dzieciom polscy żołnierze. To oni alarmują, że widują bose dzieci biegnące po śniegu za wojskowymi samochodami w nadziei, że coś dostaną.

opiekun: Ula Marcinek

Puszka dla maluszka

Celem Akcji jest zebranie funduszy na dożywianie dzieci w Afryce. Chcemy zgromadzić jak największą ilość puszek aluminiowych, sprzedać je firmie recyklingowej, a uzyskana kwota  przekazana zostanie do ośrodków misyjnych w Sudanie i Etiopii.

miejsce:  Gimnazjum nr 54 w Poznaniu
data: od 1 października 2012r. do 12 stycznia 2013r.


Puszka dla maluszka,
zamiast do kosza !!!


Na czym polega Akcja ?

1. Zbieramy puszki pojemniki na puszki to szare kartonowe pudełka.
2. Dostarczymy je do siedziby Fundacji Pomocy Humanitarnej w domu parafialnym przy ul. Grunwaldzkiej 86 w Poznaniu.
3.Puszki możemy również sprzedać w swoim miejscu zamieszkania, a uzyskaną kwotę wpłacić na konto Fundacji z dopiskiem „Puszka dla Maluszka”.
4. Puszki z Fundacji będą systematycznie transportowane do firmy recyklingowej. Firma będzie Fundacji przekazywać pieniądze za każdy zgromadzony kilogram.


Jak dużo puszek potrzebujemy ?

Potrzebujemy BARDZO DUUUUUŻO puszek.
Przyłącz się do nas !
Każdy może pomagać!
Liczy się każdy gest!!!


Spotkanie z wolontariuszką Fundacji
Redemptoris Missio

W tym roku nasza szkoła Gimnazjum nr 54 po raz pierwszy brała udział w akcji „Puszka dla maluszka”, której celem było zebranie funduszy na dożywianie dzieci w Afryce. Zbieraliśmy i nadal zbieramy aluminiowe puszki, które sprzedajemy a uzyskaną kwotę przekazujemy na konto Fundacji Redemptoris Missio.
   16 listopada 2012r. zaprosiliśmy do szkoły wolontariuszkę p. Katarzynę Maćkowską, która opowiedziała uczniom o pracy w Fundacji i o swoim rocznym pobycie w Namibii. Młodzież poznała historię tego państwa: geografię, ustrój polityczny, religię, języki, demografię, gospodarkę.
Serdecznie dziękujemy p. Kasi za poświęcony czas, mamy nadzieję, że jeszcze będziemy mieli okazję się spotkać.


opiekun: Ula Marcinek

Podziękowania

Uczniowie chętnie zdeklarowali się uczestnictwa w wolontariacie w 2010r.
Są to następujące osoby:

 

Jerzak Izabella  
Frąckowiak Dominika  
Śniegowski Patryk    
Schulz Pamela     
Bejma Zuzanna      
Rasch Zuzanna      
Urbaniak Anna      
Łopata Karolina     

klasa 2a    
klasa  2a
klasa  2a
klasa  2d  
klasa  3a    
klasa  3a   
klasa  3a
klasa  3f

Król Maciej
Polak Krzysztof       
Ipczyńska Natalia
Kominowska Kasia
Kubica Hubert   
Skorel Maja    
Urbańska Olga    
Świrko Natalia  

klasa  2a
klasa  2a
klasa  3a
klasa  2d
klasa  3a
klasa  3a    
klasa  3a
klasa  3f

 

Dziękujemy i powodzenia

Prace rozpoczęliśmy od spotkań organizacyjnych, podczas których omówione zostały szczegółowe zadania do realizacji.

Grupa młodzieży zdecydowała się na regularną współpracę ze Szpitalem Klinicznym na ul. Szpitalnej w Poznaniu. By móc odwiedzać pacjentów na oddziałach szpitalnych konieczne było trzydniowe szkolenie , zorganizowane przez wolontariuszy
„Drużyny Dobrego Pasterza”.  Omawiane były następujące zagadnienia:
Elementy psychologii pacjenta pediatrycznego.ść kapelana wśród cierpiących.łalność drużyny i propozycje dla wolontariuszy.i onkologia dzieci.aspekty pracy lekarza.
Na zakończenie szkolenia uczniowie otrzymali certyfikaty .

Kilkoro uczniów brało udział  w Wikariacie na ul. Nowina w przygotowaniu przedstawienia dla młodych pacjentów  -  będzie to teatr cieni.
Byliśmy również na oddziale szpitalnym onkologii dzieci do lat 6 ( w piątki) .
Maluchy bardzo chętnie uczestniczyły w grach, zabawach, niektórzy wręcz nie mogli doczekać się następnej wizyty.

Szkolne Koło Wolontariatu przeprowadziło również przed Świętami Bożego Narodzenia zbiórkę darów dla rodzin potrzebujących z naszej szkoły.
Uczniowie przez trzy dni gromadzili przynoszone słodycze, artykuły spożywcze i zabawki. Następnie zostało przygotowanych 6 paczek świątecznych, które otrzymały wcześniej  wybrane rodziny.

W ramach wolontariatu szkolnego uczniowie naszej szkoły (Weronika Piechowska, Joanna Kolarczyk, Joanna Myszka , Aleksandra Deppe, Joanna Zielonka) pomagają w nauce młodszym kolegom i koleżankom , uczą  organizować czas wolny poprzez zabawy i gry integracyjne w świetlicy szkolnej przy SP 7.

Młodzież pomaga również Caritas parafialnemu, działającego przy parafii Świętej Rodziny (m.in. przy  sprzedaży rogali marcińskich ).
Ponadto wykonują również  wiele prac na terenie gimnazjum  ,z których korzysta cała społeczność szkolna.

      Bożena Konieczna
Adrianna Nowicka


"Bieg dla Izy"

27.09 2014r. nasz szkolny wolontariat "W Koperniku" wspomagał w edukowaniu do oddawania szpiku Drużynę Szpiku. Okazja przy tym była, gdyż nad Rusałką odbył się "Bieg dla Izy". Bohaterka, Iza, jest chora na białaczkę i organizatorzy (Chata Polska) zbierali fundusze na rehabilitację. Po 3 dniach od tej akcji otrzymaliśmy wiadomość, że znalazł się dawca szpiku dla Izy. Przewidywany termin przeszczepu to listopad. Teraz tylko trzymać kciuki, żeby wszystko się udało.


AKCJA CHARYTATYWNA W IKEI


"Wielkopolski Turniej Regionów"

18.10.2014 wolontariat "W Koperniku" wraz z Drużyną Szpiku brał udział w teleturnieju "Wielkopolski Turniej Regionów" reprezentując oczywiście Poznań. Konkurenci to Piła, Konin, Kalisz i Leszno. W tym odcinku Poznań zajął 2 miejsce. Do oglądania tego odcinaka zapraszamy 23.10 br. o godz. 19:00 w TVP Poznań.


 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego