Stawiamy na SPORT - Gimnazjum 54 w Poznaniu

Stawiamy na SPORT

Gim  54

Najważniejsze osiągnięcia (zobacz)

Gimnazjum nr 54 w Poznaniu ul. Newtona 2 od roku szkolnego 2002/2003 dysponuje wspaniałą bazą sportową umożliwiającą uprawianie sportu i dbanie o kondycję fizyczną w różnych formach. Od ponad 5 lat posiadamy status szkoły z oddziałami sportowymi, pozwalający na prowadzenie klas sportowych skupiających utalentowaną młodzież gimnazjalną w różnych dyscyplinach sportu. Aktualnie posiadamy 6 oddziałów sportowych o profilu: piłka ręczna, piłka nożna , pływanie. W przeszłości prowadziliśmy klasy sportowe w koszykówce chłopców. Szkoła nasza jako jedyne gimnazjum w Poznaniu prowadzi od lat szkolenie w piłce ręcznej chłopców. Przy szkole, w porozumieniu z Wydziałem Oświaty i Związkiem Piłki Ręcznej w Polsce (wsparcie finansowe), utworzony został Gimnazjalny Ośrodek Szkolenia w piłce ręcznej chłopców, jako jeden z czterech istniejących w Wielkopolsce (pozostałe ośrodki powstały w Ostrowie Wlkp. , Wągrowcu i Środzie Wlkp.).

Gro naszych uczniów jest członkami kadry wojewódzkiej w piłce ręcznej w kategorii młodzik i junior młodszy. Współpracujemy ściśle z MKS-em Poznań i WKS-em Grunwald Poznań, które to kluby zrzeszają uczniów klas sportowych o profilu piłki ręcznej, biorących udział w rozgrywkach ligowych reprezentujących m. Poznań na arenie ogólnopolskiej.
    Przy szkole działa Uczniowski Klub Sportowy KOPERNIK POZNAŃ, który zrzesza uczniów głownie naszego gimnazjum w sekcjach: piłki nożnej, aikido i pływania. Jako jedyne gimnazjum realizujemy program pływania korekcyjnego dla uczniów z wadami postawy.

W ramach obowiązkowych lekcji wychowania fizycznego 1 godzina zajęć realizowana jest na szkolnym basenie jako forma nauki pływania lub doskonalenia techniki pływania (dla uczniów potrafiących pływać).
   Szkoła od lat współpracuje z organizacją „OLIMPIADY SPECJALNE – POLSKA” współorganizując rokrocznie „Wielkopolski Dzień Treningowy Programu Aktywności Motorycznej Olimpiad Specjalnych” dla osób z niepełnosprawnością intelektualną.

W hali sportowej cyklicznie odbywają się konwencje fitness, które gromadzą uczestników nie tylko z Poznania i Wielkopolski ale również z innych regionów kraju.

Szkoła współpracowała wielokrotnie z organizatorami różnych zawodów sportowych, które odbywały się w hali sportowej, w tym również turniejów charytatywnych na rzecz poszkodowanych losowo uczniów.
Ściśle współpracujemy z Radą Osiedla Grunwald-Południe (dawniej Rada Osiedla Kopernika-Raszyn) w organizacji imprez sportowo-rekreacyjnych na rzecz dzieci, młodzieży i mieszkańców osiedla objętych działalnością rady. W rywalizacji sportowej prowadzonej na terenie działalności Rady Osiedla Grunwald-Południe, wśród gimnazjów nieprzerwanie od kilku lat wygrywamy klasyfikację drużynową, będąc najbardziej usportowioną szkołą w tym rejonie. Szkoła współpracuje także przy organizacji różnego rodzaju imprez (zawody sportowe, festyny), którego głównym organizatorem jest Rada Osiedla. Współpraca na linii Gimnazjum nr 54 – Rada Osiedla jest bardzo dobra i służy wszystkim mieszkańcom.
  Nauczyciele wychowania fizycznego Gimnazjum nr 54 w Poznaniu wielokrotnie wyróżniani byli przez władze samorządowe, oświatowe i sportowe m. Poznania za pracę i osiągnięcia sportowe uczniów i uczennic naszej szkoły.