Biskupin 2013 - Gimnazjum 54 w Poznaniu

Biskupin 2013

BISKUPIN
21.09.2013r.

W sobotę uczniowie naszego gimnazjum wzięli udział w wycieczce do Biskupina na XIX Festyn Archeologiczny pod tegorocznym hasłem; „Archeologia zawód, czy przygoda?”. Wyjazd został zorganizowany z okazji przypadającego w tym roku 80-lecia odkrycia Biskupina. Organizatorzy chcieli pokazać, że współczesna archeologia to połączenie wiedzy i umiejętności z wielu dziedzin nauki: antropologii, archeozoologii czy geofizyki. Największym zainteresowaniem  cieszył się olbrzymi kontener (ok. 60 tys. litrów wody), w którym poprzez specjalne okna zwiedzający mieli możliwość oglądania pracy archeologów podwodnych. Uczniowie naszego gimnazjum uczestniczyli także  w warsztatach archeologicznych na  "prawdziwych" stanowiskach  archeologicznych, na których można było własnoręcznie odnaleźć i wydobyć drobne przedmioty. Zwiedzający mieli do dyspozycji kilkadziesiąt stanowisk prezentacyjno-edukacyjnych, m.in. "Laboratorium antropologa, czyli co powiedzą nam ludzkie kości", "Laboratorium archeozoologa – tajniki kości zwierzęcych", "Opowieści o pradziejowej diecie w laboratorium archeozoologa", "Na co chorowali nasi przodkowie – prezentacja kości z paleopatologiami". Na scenie głównej grały i tańczyły zespoły "Percival", "Comhlan", "Tryzna" i "Laiminguo".

Szczątki osady przedhistorycznej w pobliżu wsi Biskupin odkrył w 1933 roku miejscowy nauczyciel, Walenty Szwajcer. Powiadomił o znalezisku prof. Józefa Kostrzewskiego (1885-1969), jednego z najwybitniejszych polskich archeologów XX stulecia. Już w 1934 r. rozpoczęto systematyczne badania naukowe tego miejsca, wykorzystując wszelkie dostępne wówczas możliwości techniczne, łącznie z fotografią lotniczą wykonywaną z pokładu balonów obserwacyjnych. Początkowo naukowcy oceniali, że w Biskupinie natrafiono na pozostałości osady prasłowiańskiej. Po wojnie wznowiono badania, a z czasem odtworzono fragmenty osady i jej umocnień. Wyniki najnowszych badań archeologicznych wskazują jednak, że osada pochodzi z okresu kultury łużyckiej i nie ma nic wspólnego z ludami słowiańskimi.
Obecnie muzeum i skansen w Biskupinie należą do najpopularniejszych placówek tego typu w Polsce.