"Bądźmy zdrowi" - Gimnazjum 54 w Poznaniu

"Bądźmy zdrowi"

Konkurs prozdrowotny dla klas I  i  II maj 2010 rok

Dnia 7 maja  został zorganizowany  konkurs prozdrowotny na sali gimnastycznej w ramach realizacji programu "Bądźmy zdrowi - wiemy , więc działamy". W  piątek na godzinie wychowawczej   klasy pierwsze  rywalizowały między sobą w dwóch płaszczyznach .Na początku  uczniowie  odpowiadali  na pytania teoretyczne, następnie odbyła się część sprawnościowa, podczas której reprezentacja każdej klasy rywalizowała w  różnych   dyscyplinach sportowych .
Uczniowie klas pierwszych mogli sprawdzić swoją wiedzę  dotyczącą zdrowego odżywiania, udzielając odpowiedzi między innymi na takie pytania:
- Jakie znasz podstawowe składniki odżywcze?
- Jakie jest znaczenia błonnika w organizmie?
- Dlaczego ważna jest aktywność fizyczna?

Następnie odbyła się część sportowa, podczas której były:
- rzuty do kosza
- strzały na bramkę
- skoki przez skakankę
- odbicia piłki siatkowej
- wyścigi rzędów

Na zakończenie nastąpiło podsumowanie rywalizacji i wręczenie dyplomów .

I miejsce zajęła klas 1C
II miejsce zajęła klasa 1B
III miejsce zajęła klasa 1A
IV miejsce zajęła klasa 1D

Bożena Konieczna

W dniu 28 maja odbył się podobny konkurs dla klas drugich. Uczniowie  rywalizowali, która klasa najlepiej:

-  Dopasuje witaminy i związki mineralne do produktów w których występują
-  Połączy zestaw witamin i soli mineralnych do zestawu informującego o skutkach niedoboru dla organizmu         poszczególnych składników
- Jakie są źródła białka?
- Ile porcji warzyw i owoców należy zjadać w ciągu dnia?
- Jakie witaminy rozpuszczają się w tłuszczach?

Następnie uczniowie również wzięli udział w sportowych zmaganiach, sprawdzających, która klasa biega, rzuca, skacze i kozłuje piłkę najlepiej i najszybciej.
Podsumowując:

I miejsce zajęła klas 2F
II miejsce zajęła klasa 2D
III miejsce zajęła klasa 2E
IV miejsce zajęła klasa 2A

Zorganizowana akcja wzbudziła zainteresowanie młodzieży, w przyszłym roku szkolnym chętnie powtórzymy zmagania klasowe.

Bożena Konieczna