Archiwum - Gimnazjum 54 w Poznaniu

Idź do spisu treści

Menu główne:

Archiwum

Informacje
 
 

"Meningokoki - Podstępny wróg"

 

Dnia 3.01.2013r w naszym gimnazjum na godzinach wychowawczych klas I.II i III odbyła się prelekcja filmu „Meningokoki - Podstępny wróg”. Pani pielęgniarka Irena Filoda wprowadziła młodzież w zagadnienia i omówiła:
-objawy zakażeń
-co  wywołuje zakażenia
-drogi rozprzestrzeniania się zarazków
-rolę szczepień
-jakie choroby mogą wywołać bakterie
Następnie młodzież obejrzała film poświęcony tematyce zakażeń meningokokami. Na zakończenie uczniowie mogli podzielić się zdobytą wiedzą odpowiadając na przygotowane pytania.


Opracowała: mgr Bożena Konieczna

GIMNAZJUM 54 I MIESZKAŃCY OSIEDLA STROJĄ CHOINKI

Rzeczywiście, w Gimnazjum nr 54 tego dnia działo się, bowiem ponadto, na świętego Mikołaja zaplanowaliśmy akcję strojenia choinek na naszym szkolnym dziedzińcu, do której zaprosiliśmy całą lokalną społeczność Osiedla Kopernika. Niestety, niekorzystna aura pokrzyżowała nasze zamiary, gdyż wiejący silnie wiatr nie sprzyjał wieszaniu ozdób bożonarodzeniowych, jednak nie ostudził naszego zapału. Uczniowie, mimo trudnych warunków, zapoczątkowali strojenie drzewek. W najbliższych dniach będą kontynuowali tę akcję. Mamy wielką nadzieję, że dołączą do nas mieszkańcy osiedla i już wkrótce choinki przed Gimnazjum nr 54 zamigoczą kolorowymi błyskotkami integrującymi nas wszystkich w tym wyjątkowym czasie i wprowadzą nas w magię świąt. Wesołych Świąt!

Opracowała: mgr Halina Tomaszewicz

MIKOŁAJKI W GIMNAZJUM NR 54

6 grudnia 2013 roku tradycyjnie, jak co roku, obchodziliśmy imieniny patrona naszej szkoły, Mikołaja Kopernika. Na tę okoliczność uczniowie przygotowywali się od dłuższego czasu. Tym razem, aby uczcić naszego patrona, zaplanowaliśmy szerokie działania wszystkich klas nawiązujące do naszego wielkiego rodaka, jego wiekopomnego dzieła oraz epoki renesansu, w której żył. Chodziło o zmobilizowanie do pracy w różnych formach, nietuzinkowych, niepowtarzalnych pokazów, popisów, artystycznych impresji, naukowych eksperymentów. Liczyliśmy na pomysłowość naszych uczniów, inwencję twórczą oraz wykorzystanie talentów, potencjału intelektualnego i artystycznego. Ogromnie cieszy fakt, że uczniowie nie zawiedli i większość klas przedstawiła bogaty repertuar. Klasy proponowały prezentacje i gazetki, gry i turnieje, prace plastyczne, pokazy astronomiczne, popisy artystyczne i kulinarne. Dużym zainteresowaniem cieszył się turniej „Układem heliocentrycznym ku słońcu” na temat życia wielkiego astronoma z Fromborka i jego rewolucyjnego dzieła oraz szesnastowiecznej nauki, astronomii, architektury, malarstwa, przeprowadzony przez klasę Ic. Wiele uwagi skupiła prezentacja klasy IIa przedstawiająca układ słoneczny: żywy a także oryginalnie wykonany model. Pojawiły się nowe portrety Nicolausa Copernicusa. Szkolny „Teatr Młodych”, jak zwykle, wprowadził odpowiedni nastrój renesansową, kostiumową  stylizacją. Nie zabrakło apetycznego, tradycyjnego tortu imieninowego o bogatej tematycznej dekoracji w formie kuli ziemskiej i wyszukanym smaku. Jednak największe emocje wzbudziło stoisko przygotowane przez klasę IIIb „ Renesansowe jadło” o zróżnicowanym jadłospisie. Prezentowano i częstowano potrawami prosto z szesnastowiecznego stołu. Podpłomyki, smalec gęsi i wieprzowy, chleb domowy wypiekany  na miodzie, kiszone ogórki, wędliny i „zimne nóżki", smakołyki z francuskiego ciasta z farszem, a wszystko to w otoczeniu wszechobecnej włoszczyzny od królowej Bony, serwowane z wdziękiem na przyciągającym wzrok wystylizowanym straganie.
Specjalnie powołana szanowna komisja oceniała wszystkie przedsięwzięcia i wyłoniła zwycięzców. Nagrodzone zostały klasy, które zrealizowały swoje przedsięwzięcie największym nakładem pracy z zaangażowaniem całej klasy, dużą pomysłowością, estetyką wykonania i interesującym sposobem zaprezentowania. Była „… zabawa, było głośno, radośnie i … działo się”.

mgr Halina Tomaszewicz

TYDZIEŃ RUCHU W POZNANIU


Od 7 do 13 października 2013r mieszkańcy Poznania wezmą udział w bezpłatnych zajęciach sportowo-rekreacyjnych w ramach europejskiej kampanii Move Week. Polski projekt "Tydzień Ruchu-razem rozruszamy Polskę" wspierany jest przez Komisję Europejską i Ministerstwo Sportu.

Celem jest zwiększenie aktywnosci fizycznej Europejczyków, promocja ruchu i zdrowego stylu życia.

Jednym z organizatorów imprez jest Gimnazjum nr 54 w Poznaniu- szkoła z oddziałami sportowymi, która zwyciężyła w ogólnopolskim konkursie na realizację projektu pt." Trening z Mistrzem-wsparcie na starcie" w zakresie upowszechniania kultury fizycznej i zdrowia. Partnerami projektu zostały również poznańskie i lubońskie instytucje.

Dla mieszkańców Wielkopolski przygotowano następujące imprezy:

GIMNAZJUM NR 54 , ul. Newtona 2 Poznań

9.10.2013r godz. 9.00 spotkanie z Mistrzami sportu i kurs samoobrony dla dzieci, młodzieży i nauczycieli pod hasłem "Bezpieczna Szkoła" oraz bieg o puchar Dyrektora Gimnazjum nr 54 w Poznaniu
10.10.2013 godz. 21.00 "Bezpłatnie pływam-zdrowie wygrywam"- bezpłatne zajęcia na basenie w Gimnazjum nr 54(zapisy do 9.10.2013
aerobikpoznan@o2.pl lub w siedzibie szkoły)
11.10.2013 godz. 17.30-19.00 Rodzinny Turniej siatkówki i spotkanie z dietetykiem
13.10.2013r "Bezpłatnie pływam-zdrowie wygrywam"- bezpłatne zajęcia na basenie w Gimnazjum nr 54(zapisy do 9.10.2013 aerobikpoznan@o2.pl lub w siedzibie szkoły)

CENTRUM SPORTOWE HULK, ul. 28 Czerwca 1956r nr 222
12.10.2013r godz.10.30 "Bezpieczny Dom"- rodzinne zajęcia sportowo-rekreacyjne z elementami sztuk walk i samoobrony (zapisy: strefaaikido@o2.pl)
12.10.2013r godz.11.15 "Sportowy Klub Przedszkolaka"- zajęcia sportowo-rekreacyjne dla przedszkolaków i ich rodzin (zapisy: strefaaikido@o2.pl)
12.10.2013r godz. 12.00 "Poznański Wycisk- zawody w podnoszeniu ciężarów"
(zapisy: info@centrumhulk.pl)
12.10.2013r godz. 12.15 "Wielkopolski Maraton Fitness" (zapisy: aerobikpoznan@o2.pl)
12.10.2013r godz. 15.00 "Maraton Senior FIT" -joga, zumba, samoobrona

LUBOŃSKI OŚRODEK SPORTU / FITART, ul. H.Kołłątaja 2 Luboń
13.10.2013r godz. 12.00-14.00 "Roztańczony Luboń"- zajęcia taneczne dla dzieci , młodzieży i dorosłych: disco dance, videoklip dance, jazz, balet, hip hop, zumba, latino ladies styling; pokazy mistrzów

SOLARFIT, UL. 11-go Listoapda 101 Luboń
10.10.2013r godz. 16.45 "Bezpieczna Szkoła" szkolenia z samoobrony i zajęcia sportowo-rekreacyjne dla dzieci ze szkół podstawowych
10.10.2013r godz. 17.45 "Bezpieczna Szkoła"
szkolenia z samoobrony i zajęcia sportowo-rekreacyjne dla dzieci ze szkół gimnazjalnych

TERMY MALTAŃSKIE&FREGATA SWIMMING, Kompleks Sportowo-Rekreacyjny "Termy Maltańskie", ul. Termana 1 Poznań
12.10.2013r godz.14.15-20.00 III Klubowy Puchar Polski w Pływaniu w Płetwach
12.10.2013r godz. 8.00-15.00 III Klubowy Puchar Polski w Pływaniu w Płetwach


ROCZNICA WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ


W dniu 27 września, w piątek na lekcjach wychowawczych odbył się apel z okazji upamiętnienia 74 rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej. Uczniowie przygotowali reportaż dotyczący wojny światowej oraz wyświetlili krótki film wykonany przez Romę Chodorowską, prezentujący jej przebieg.


Współpraca z Ośrodkiem Debaty Międzynarodowej  w Poznaniu wrzesień, październik 2013r.


Warsztaty z zakresu Unii Europejskiej i geografii w naszym Gimnazjum
18.09.2013r.

W ramach nawiązanej współpracy z RODM uczniowie klasy III c i  IIa  wzięli udział w warsztatach, których tematyka dotyczyła historii integracji europejskiej, członkostwa Polski w Unii Europejskiej, państw członkowskich Unii Europejskiej, a także sąsiadów Polski.  Konsultanci zapewnili fachową wiedzę na podane tematy, ciekawe i bogate merytorycznie zajęcia z wykorzystaniem interaktywnych metod nauczania, dodatkowo wzbogacenie treści poprzez wykorzystanie prezentacji Power Point i dodatkowo zabawy tematyczne. Kontynuacja zajęć odbędzie się w październiku.
Uczennice z klasy 1a ponadto biorą udział w konkursie realizowanym przez RODM pt.: „Detektywi zagranicy”, którego celem jest wytropienie śladów polityki zagranicznej Polski.
Mamy ciekawy pomysł, który został już zrealizowany. Ogłoszenie wyników w październiku.
Trzymamy kciuki!Daria Graczyk-Galas

 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego